Léto v Itálii - Lago di Garda

Blíží se prázdniny a spousta z vás se chystá k vodě nebo za poznáním.

Určitě ale očekáváte spoustu nových zážitků a hledáte něco, na co budete rádi a dlouho vzpomínat!

Rádi bychom se s vámi podělili o naše tipy kam se podívat v naší milované Itálii. A jak spojit dovolenou se zážitky, ochutnávkami vína a destilátů a kde ochutnat tu pravou Itálii!

Léto v Itálii - Lago di Garda

Kdo nechce jezdit úplně daleko, tak doporučujeme Lago di Garda!

Toto největší italské jezero je v létě velice oblíbenou destinací, kde se můžete jen tak „fláknout“ k vodě a vychutnávat si pohled na krásy Dolomitů a popíjet u toho Aperol. My ale víme, kde se skrývají opravdové zážitky, kterých je okolí tohoto nádherného jezera plné!

Nedaleko za hranicemi můžete sjet z dálnice a zamířit do městečka Appiano, kde nelze nenavštívit vinařství St. Michael Eppan. Už při pohledu na vinařství budete vědět, že vás čeká něco speciálního! Moderní stavba jejich obchodu, která sousedí s historickou stavbou vinařství je krásně architektonicky zapracovaná a vůbec by vás nenapadlo, že tyhle dvě budovy se k sobě nehodí! Obchod je skvěle zpracovaný a je spojený s degustační místností, kde se dozvíte jak rozpoznat vinnou odrůdu podle jejich listů, dozvíte se, jak má vonět Riesling, proč Sauvignon voní po angreštu a na jakém podloží leží Pinot Bianco. Prohlídka historických sklepů je také zážitek, kde budete mít možnost shlédnout staré a ručně vyřezávané sudy, na kterých se odráží historie tohoto vinařství a celé této krásné oblasti. Jejich vína jsou čistá, svěží a krásně odráží charakter severní Itálie.

Posilněni prvním zážitkem a spolujezdci skvělým vínem můžete pokračovat dále směrem ke „Gardě“. Když odbočíte zhruba po 80 km na Rovereto sud z dálnice, tak můžete navštívit jednu z nejlepších destilerií v Itálii.

Marzadro je skvěle zasazené ve vinohradech na úpatí hory a právě tady si asi poprvé uvědomíte, jak je člověk ve srovnání s přírodou opravdu malý! Na recepci vás přivítají, zavolají průvodce a vy si můžete vychutnat procházku po destilerii, kde na vás bude z každého koutu dýchat historie vzniku tohoto destilátu. Samotná destilační místnost je opravdový zážitek. Tady začnete chápat nejen to, jak se Grappa vyrábí, ale hlavně vás ohromí tradice, kvůli které tohle celé rodina Marzadro všechno dělá. Ukáží vám místnost, kde si můžete nechat na láhev namalovat ručně jakýkoliv motiv a poté si jí nechat naplnit destilátem, který vás u nich nejvíce ohromil! Když vás odvedou na střechu destilerie, která je celá pokrytá bylinami, které používají při výrobě jejich likérů, tak vám garantuji, že si budete držet bradu, aby vám nespadla.

Po krátké pauze na kávu můžete pokračovat směrem da Gardu. Po 25 km sjeďte na Ala Avio a jeďte směrem na Borghetto sul Avio. Asi po 8 km přijedete k vinařství San Leonardo!

San Leonardo X

Osobně jsem za svou kariéru neviděl hezčí vinařství! Tady se bez nadsázky smějí i jejich psi! Neskutečné místo s osobitým a nezaměnitelným charakterem. Můžete zde vidět klasické listnáče i jehličnany a vedle nich banánovník. Nepřeberné množství bylin a nádherné vinohrady. Ukáží vám sbírku traktorů a jejich Fiatů 500, zavedou vás do jejich muzea, provedou vás vinným sklepem a otevřou jejich tajné dveře vedoucí do místnosti, kde zrají jejich vína v sudech. Když vám pak na zahradě dají ochutnat jejich vína, tak už jste v nebi a jen si užíváte blaženého pocitu.

Teď už ale opravdu rovnou na Gardu! 

Záleží, na kterém místě na Gardě budete bydlet, ale doporučuji sjet už na Riva del Garda a užít si pohled z místní vyhlídky. V „Rivě“ si můžete rovnou zamluvit v půjčovně kola, guida a shuttle bus a ráno vyrazit na Monte Tremalzo. Jedná se o jeden z nejhezčích přírodních trailů v Evropě. Vyvezou vás do 2.300 m/m. Vyšlápnete si za své asi 2 km na vrchol a pak sjíždíte po kamenitých stezkách s výhledem na jezero a místní masivy. Cesta trvá asi 5 hodin i se zastávkou v horské chatě, kde si můžete dát jejich speciální polentu se 7 druhy sýra a domácí salsicciou. Jen se moc nepřejezte! Čeká vás pár lehkých výstupů, ale vaše úsilí se vyplatí. Vyjedete na nádhernou vyhlídku, kde je vidět snad celé jezero. Lodě na hladině jsou odtud jako drobky na talíři a města lemující jezero jak malé stavebnice z lega. Pak vás čeká už jen sjezd do města po vyhlídkové cestě, která je považována za nejhezčí pěší trail v Evropě! V Rivě si dejte kávu a Aperol a nezapomeňte si udělat rezervaci v jedné z místních a skvělých restauracích.

Osobně doporučuji Ristorante Giuly a Da Umberto. První z nich se nachází v Brenzone a druhá v Castelletto. Když ale budete bydlet spíše na druhém břehu, tak doporučuji Trattoria Da Oskar v Barcuzzi. V každé z nich vás čeká opravdový gurmánský zážitek!

Kdybyste toužili po ubytování ve vinařství, tak jen kousíček od Barcuzzi je vesnice Pratello, kde sídlí stejnojmenné vinařství. Malé rodinné vinařství se skvělým ubytováním, bazénem, saunou a biotopickým jezírkem vás okamžitě okouzlí! Jejich vína jsou všechna v BIO kvalitě a také tak přistupují i ke gastronomii. Doporučuji jejich Luganu a metodo classico!

Odtud můžete podniknout spoustu výletů. S dětmi je skvělé navštívit Gardaland, nebo si půjčit motorovou loďku a proplout si plážovým povalečům utajená zákoutí jezera a užít si koupele o samotě. Na malý člun nepotřebujete v Itálii žádné papíry! Je to opravdový zážitek, když přijíždíte do mariny jednoho z místních městeček, zakotvíte a zajdete si do restaurace. To opravdu doporučuji. Čistá voda vám zaručí, že jen co strčíte do vody hlavu s potápěčskou maskou, tak uvidíte spoustu ryb! Oproti moři ale můžete pozorovat malé štiky, candáty atp.

Lago VIII

Až budete mít vody dost, tak musíte navštívit vinařství Ottella. Jejich moderní vinařství vás ohromí stejně tak jako jejich skvělá vína. Právě oni založili consorcium di Lugana a právem jsou považováni za jedno z nejlepších vinařství v oblasti! Po cestě od nich navštivte restauraci Le Ali Del Frassino. U malého rybníčku budete jako v jiném světě.

Určitě stojí za návštěvu poloostrov Sirmione. Krásné město se skvělými restauracemi, vinotékami a architekturou. Bohužel v letních termínech bývá přeplněné turisty.

Věříme, že jsme vám aspoň trošku pomohli s výběrem a doporučili něco, kde si svůj volný čas užijete.

Přejeme vám krásné prožití prázdnin a těšíme se na případné zpětné vazby.

Team La Fattoria