Víte, že…

Vinařský svět a vše s ním spojené má své krásy, zákonitosti a jasně dané postupy. K tomu má tento obor, který spojuje milovníky vína po celém světě i spoustu tajemných a málo známých zákoutí! Tady jsou některá z nich!

Víte, že…

Věděli jste, že…

…vinná réva je nejpěstovanějším ovocem na celé naší planetě?

…z tuny hroznů může vinař vyprodukovat až 720 láhví vína?

…před staletími pili lidé na uhašení žízně víno? Voda nebyla mnohdy čistá. Ve víně zničil veškeré choroboplodné zárodky fermentační proces. Lidé se tak bránili proti tyfu a choleře.

…někteří lidé trpí fobií z vína? Říká se tomu oenofobia.

…během raných římských dob nemohly ženy pít víno? Manželka, která byla přistižena při pití vína, mohla být odsouzena i k smrti.

…ženy jsou náchylnější k účinkům vína než muži? Je to částečně dáno biologií. Ženy mají v žaludku méně enzymů potřebných k odbourávání alkoholu.

…ve starověkém Řecku si hostitel vždy dal první doušek vína, aby zajistil, že víno podávané hostům nebude otráveno? V tomto aktu zdvořilosti je původ fráze „pití na zdraví“.

…po celém světě existuje na 10.000 odrůd vinné révy?

…sklenice by se měla vínem zaplnit maximálně do třetiny? To proto, aby se dalo vínem „zatočit“ a tím se uvolnily veškeré jeho aromatické vjemy.

…nejstarší vinařství na světě, o kterém víme, pochází z Arménie? Bylo založeno v roce 4100 před Kristem.

…Féničané šířili víno po Středomoří v desátém století před naším letopočtem? Představili nápoj starým Řekům. Ti inspirovali Římany, kteří se pak stali milovníky vína a pěstovali hrozny v celé své říši?

…v roce 2017 došlo k poklesu celosvětové produkce vína na úroveň, která nebyla zaznamenána za šedesát let?  Stalo se tak díky špatným povětrnostním podmínkám.

…červené víno lze vyrábět pouze z hroznů s modrou nebo fialovou slupkou, ale i bílé víno může pocházet z těchto tmavších hroznů? Ale to pouze pokud je šťáva oddělena od slupek nebo ponechána s nimi jen velice krátkou dobu při nízké teplotě.
 
…hrozny při dozrávání produkují cukry? Proto vína z teplejšího podnebí obecně obsahují více cukru a jsou silnější než vína z chladnějších oblastí, které inklinují ke kyselinám.
 
…vína ze západní Evropy a ze Středního východu se nazývají víny ze „starého světa“? Ostatní se nazývají víny z „nového světa“, který zahrnuje Ameriku, Austrálii, Afriku a Asii.
 
…bílá vína mají občas neškodný sediment podobný diamantu?  Nazývá se „tartrátové krystaly“ a tvoří se při skladování vína v chladu.
 
…vína nemusí být vyrobena z jediné odrůdy? Různé šťávy se fermentují samostatně a poté se kombinují v tzv. cuvée.
 
…šumivé bílé víno lze vyrobit kdekoli? Ovšem pouze ti, kteří ho pěstují a plní do lahví ve francouzském regionu Champagne, mu mohou říkat šampaňské.
 
…je známo 11 velikostí lahví na víno? Od 187 ml „Split“ po Nebuchadnezzar, který pojme ekvivalent 20 standardních 0,75l lahví.
 
…láhev o objemu 75 cl obsahuje asi šest sklenic vína nebo 12 menších degustačních sklenic?
 
…když při chlazení vína přidáte vodu do kbelíku s ledem, tak se zvýší kontakt povrchu lahve s chladem a tím se teplota sníží rychleji?

…nejlepší je vodorovné skladování láhví vína? Udržuje se tak korek vlhký a zabraňuje vstupu příliš velkého množství vzduchu do láhve a jeho nadměrné oxidaci.

…lahve se šampaňským obsahují větší tlak než pneumatiky automobilu?

KDE NENÍ VÍNO, NENÍ ANI LÁSKA!?