Frischengruber

WACHAU

Puntičkářský přístup ve vinohradech enologa s velkými ambicemi.

Vinařství se nachází v obci Rossatz ve vinařské oblasti Wachau na pravém břehu  (Dolní Rakousko). Rodina Frichengruber zde pěstuje víno již 150 let. Základní kámen vinaření položili Heinz a Florentine Frischengruber v 80. letech. Od roku 2011 vede vinařství syn Georg, poté co absolvoval a praktické zkušenosti sbíral ve vinicích v Falcu a na  Celkem hospodaří na dvanácti hektarech, z nichž nejznámější vinice jsou: , Goldberg, Kirnberg, Kellerweingarten, Kreuzberg, Pointen, Steiger a Zanzl.

Georg je opravdovým puntičkářem, který dbá hlavně na zdraví svých vinohradů. Jeho filozofií jsou zdravé keře, u nichž naprosto spontánně využívá všech možných ekologických postupů. Ne snad ani pro trend moderní doby, ale pro perfektní finální produkt. U jeho vín se můžete setkat s přírodní fermentací, delším ležením vín na jemných kalech, nebo scelováním vín zčásti na velkých sudech. Georg také vyznává absolutní dozrání hroznu. Jeho vína jsou často sbíraná velmi pozdě. Vinice v okolí Rossatz je na pravé straně řeky Dunaje přímo naproti Dürnsteinu, kde oproti levé straně jsou vinice spíše mírnější, ale o to rozmanitější na půdní složení (slíny, ruly, břidlice, štěrky, spraše). I zde se pracuje na zbudovaných terasách.

Třešničkou na dortu, který Georg začal ve spojením se svým bratrem Heinzem (enolog ve vinařství Domaine Wachau) je Kreuzberg. Malá vinice s 60 letými keři, kde se pěstuje pouze Veltlínské zelené. Vinohrad má strategické místo, kde je po celý den dostatek slunečního svitu a v noci nižší teploty díky severským větrům (silné střídání mezi dnem a nocí, které zvyšuje příjemnou kyselinku v hroznech). Půda je zde tvořená vápnem a tmavými slíny. Víno z této polohy se sbírá až začátkem listopadu. Poté se nechá spontánně prokvasit a vloží se po dobu 8 měsíců do dřevěných sudů o objemu 500 l. Výsledkem je víno minerální svěžesti, síly, intenzity s dobrým nazráváním v průběhu dalších let a stále s jasným odrůdovým odrazem.

Nabídka vinařství

Grüner Veltliner Federspiel Rossatz 2021

Frischengruber
413 Kč

Riesling Federspiel 2021

Frischengruber
437 Kč

Grüner Veltliner Smaragd Zanzl 2019

Frischengruber
737 Kč

Riesling Smaragd Kirnberg 2018

Frischengruber
775 Kč

Riesling Smaragd Meine Welt 2019

Frischengruber
1 231 Kč

Grüner Veltliner Smaragd Meine Welt 2017

Frischengruber
1 231 Kč